Статті

Вода – джерело життя

До існування багатьох речей у житті ми часто ставимось як до чогось звичайного, не замислюючись про їхнє значення та вплив. Так, ми звичним жестом відкриваємо водопровідний кран, щоб випити води, помити руки, прийняти душ та полити рослини. Вода є в нашому житті, і це сприймається, як щось буденне. Проте вона володіє цілющими властивостями. Як же ми можемо користуватись незвичайними цілющими властивостями води? Контрастний душ і плавання – ось найефективніші способи. Про них поговоримо детальніше. 


Контрастний душ: що, як і чому?
Контрастний душ люблять, а тим більше використовують далеко не всі люди. Обливання холодною або гарячою водою викликають часто дискомфортні та неприємні відчуття. Але все-таки, користь від контрастного душу незаперечна.
Які у такого впливу є переваги:
  • Збадьорюється весь організм.
  • Відбувається активація усіх обмінних процесів в організмі.
  • Збільшується швидкість циркуляції крові, посилюється кровопостачання.
  • Тренуються та зміцнюються зв’язки та судини за рахунок їхнього розширення та їхнього швидкого скорочення. 
  • На відміну від інших стимуляторів (кава, чай, нікотин, алкоголь) вода дарує людині енергію безоплатно, а не бере її у позику. 
Все геніальне – просто! Але чому ж контрастний душ подобається не всім? В більшості випадків через відсутність звички. Найголовніше у цьому процесі – вирішити прийняти такий душ вперше, але з часом ви навчитеся отримувати задоволення від водної процедури. Розглянемо детальніше, яку користь приносить контрастний душ, як його варто приймати і які моменти необхідно враховувати, щоб не зашкодити своєму здоров’ю. Контрастні водні процедури приносять відчутну користь для тіла. Процедура передбачає чергування гарячої (до 45 градусів) і холодної (до 20 градусів) води. Контрастний душ прекрасно освіжає, бадьорить та загартовує людину. Тепла води розслаблює, а холодна зміцнює судини та підвищує їхній тонус. 


Користь 
Під дією тепла, пори на шкірі відкриваються, судини починають розширюватись, із організму назовні виходять шлаки. А різка дія холоду змушує пори звужуватись. Завдяки подібному контрасту шкіра очищується, набуває гладкості. При контрастному вмиванні можна не використовувати мило, і застосовувати його не частіше одного разу на тиждень. Перемінна дія тепла і холоду зміцнює судини, стінки яких стають еластичними; кровообіг посилюється, застій крові зменшується. Метаболізм активується, зміцнюється імунна система. Контрастний душ сприяє схудненню. Дуже корисний при варикозному розширенні вен. Почергове збудження тактильних, холодових та теплових рецепторів стимулює роботу нервової системи і нормалізує діяльність ендокринної системи, активує окислювально-відновні реакції. Цей засіб не тільки досить корисний, але й доступний!


Загартовування 
Контрастні водні процедури є різновидом загартовування. Його лікарі визначають як комплекс заходів, які підвищують стійкість організму до несприятливих кліматичних умов, а також допомагають організму виробити умовні рефлекторні механізми терморегуляції з метою її покращення. Процедури загартовування включають природні фактори: сонце, повітря, воду. Процедури, що загартовують при правильному проведенні здатні підвищити витривалість та працездатність. Окрім того, загартовуванням тренуються і психологічні якості: завзятість, цілеспрямованість. 

Загартована людина точно так само потрапляє під вплив холоду, як і людина, що ніколи не загартовувалась, але холод не порушує її постійну температуру: такий організм при охолодженні більше виробляє більше тепла, менше віддає його у навколишнє середовище, підвищує метаболізм. Завдяки цьому забезпечується нормальна робота біохімічних та фізіологічних процесів в організмі. Контрастний душ є хорошою домашньою альтернативою, наприклад «моржуванню». І у тому, і в цьому випадках обов’язково потрібно правильно виконувати процедуру. Вимоги: не лише системність та регулярність виконання процедур, але і правильне розуміння температурного режиму та його впливу на здоров’я. 


Протипоказання: В жодному разі неможна робити контрастний душ для загартовування і оздоровлення тим людям, у яких дуже ослаблений імунітет, інакше це приведе до зворотного результату. Хворим людям бажано відмовитись від контрастних процедур або хоча б зменшити контраст температур. Також небажано пробувати на собі дію контрастного душу при: постійно підвищеному артеріальному тиску, серцевих хворобах; тромбофлебіті; пухлинах. 


Правила проведення контрастного душу 
Ознака того, що контрастні процедури вам підходять - відчуття енергії та бадьорості після душу. Якщо ж після душу відчувається сильний озноб і замерзання кінцівок, значить, температурний режим обрано невірно. Приймати контрастний душ потрібно зранку, після гімнастики (якщо ви її виконуєте) і перед сніданком. Тривалість процедури складає 5-8 хвилин. При проведенні процедури не варто обливати голову, а тільки тіло. Правильний контрастний душ повинен починатись з теплої води, а закінчуватись – холодною. На першому тижні звикання до контрастних процедур варто обливатись охолодженою та помірною теплою водою. Другий та третій тиждень вже можна обливатись за такою схемою: 1 хвилина теплої води, 30 секунд – холодної, 30 секунд – теплої, 30 секунд – холодної. Ця кількість перепадів буде поки достатньою, і сама процедура буде короткою. На четвертому тижні можна збільшити кількість перепадів і тим самим збільшити час процедури до рекомендованого. 

Поступово можна посилювати контраст температур, переходячи від помірної теплої води до гарячої, і від прохолодної – до холодної. Оптимальна різниця температур 25-30 градусів. Після контрастного душу в жодному разі не можна одразу виходити на вулицю. Процедура повинна закінчитись ретельним розтиранням жорстким рушником, тільки через 30 хвилин після розтирання можна вийти на вулицю. Приймати контрастний душ потрібно щодня, щоб вони системно впливали на організм. 

Перед контрастним душем треба «звикнути до води». Для цього спочатку треба постояти кілька хвилин під душем, налаштованим на кімнатну температуру води. Потім протягом хвилини треба обливатись гарячою водою, а після цього всього 30 секунд постояти під прохолодною водою. Виконувати ці дії потрібно кілька разів. Ви звикнете не одразу, але повторюючи таке тренування три-чотири дні, ви не тільки звикнете, вам сподобається. 


Розтирання 
Розтирання – це обтирання тіла після контрастного душу за допомогою махрової рукавиці або жорсткого рушника. Завдяки витиранню після душу знімається ороговілий шар зі шкіри і посилюється кровообіг. Спочатку треба витерти голову, якщо вона мокра, по направленню від периферії до центру. Після цього провести рушником від пальців вверх по кінцівками. Груди витирають по колу, починаючи з центру, поступово збільшуючи радіус кругових рухів. Так само витирають живіт, але кругові рухи не тільки розширюються, але і звужуються назад до пупка. Потім наступає черга попереку, яку розтирають знизу до верху, по направленню до куприку. Спина масується знизу доверху, вздовж хребта.

Плавайте на здоров’я! 

Один з різновидів нашого спілкування з водою – плавання. Вже давно доведено, що користь плавання для здоров’я величезна! Плавання – найгармонічніше та «екологічне» фізичне навантаження:
  • Тренує максимальну кількість органів та систем організму;
  • Формує красиву та гнучку фігуру, оскільки працюють всі групи м’язів; 
  • Плавання робить шкіру гладкою та пружною;
  • Дозволяє контролювати вагу;
  • Не перевантажує організм; 
  • Наближує людину до природи, допомагає відчути зв’язок з нею;
  • Формує такі риси особистості, як цілеспрямованість, витривалість, дисциплінованість; 
  • Можна займатись з першого дня життя і до старості;
  • Ефективний засіб загартовування;
  • Чудовий засіб профілактики і лікування багатьох захворювань;
  • Підвищує працездатність, знімає напругу, знижує рівень стресу.

Озброївшись описаними вище практичними порадами, використовувати цілющі властивості води зможете і ви. А літо – це ідеальний час, щоб почати, зробивши один простий крок до здорового способу життя. 

Записатись на консультацію