Статті

Цукровий діабет: змінюємо спосіб життя

Цукровий діабет – хронічне захворювання, яке базується на абсолютній або відносній недостатності інсуліну в організмі, що викликає порушення обміну речовин. Гіперглікемія, або підвищений рівень цукру в крові, з часом заподіює серйозні ушкодження багатьом системам організму, особливо нервам та кровоносним судинам. Щоб перемогти діабет одних ліків недостатньо, потрібно ввести певні дуже важливі зміни у свій спосіб життя. Які? 


Харчування 
Мабуть, жодне інше захворювання так не залежить від харчування, як діабет. Харчування – єдиний лікувальний фактор, при легкій формі діабету, основний при діабеті середньої тяжкості та необхідний фон для лікування у важких випадках. В стабілізації рівня цукру у крові важливу роль грає наявність у харчуванні достатньо великої кількості натуральних багатих клітковиною (рослинними волокнами) харчових продуктів та низький вміст жирів (особливо тваринного походження). 

Якщо споживати у їжу продукти без клітковини, рівень цурку в крові може різко підвищитись. У нормальних умовах цьому протидіє порція інсуліну. У людей, які харчуються висококалорійними продуктами, з малим вмістом клітковини, кількість цукру у крові може різко змінюватись протягом дня. Якщо навпаки вживати багаті клітковиною продути (зернові, крупи, овочі, фрукти, зелень) рівень цукру у крові буде вирівнюватись і підтримувати вироблення енергії на стабільному рівні. 


Фізичні вправи 
Людям, що страждають від цукрового діабету, рекомендовано регулярно (кілька разів на тиждень) займатись фізичними вправами. Тому, що у відповідь на фізичні навантаження м’язи активніше засвоюють цукор за рахунок підвищення енергозатрат, а це природнім шляхом приводить до зниження його рівня у крові. А якщо так, то висновок очевидний: регулярні фізичні вправи зменшують потребу хворого діабетом у інсуліні і таблетках, що знижують рівень цукру. 

Крім того, заняття фізичними вправами (зарядка, швидка ходьба, плавання та інші) можуть допомогти подолати спадкову схильність до діабету. Фізичні вправи значно відтягують розвиток пізніх ускладнень діабету і тим вірніше, чим раніше хворий почне займатися фізкультурою. 


Зниження ваги 
Часто все, що потребується для нормалізації рівня цукру у крові, - це позбутися від зайвої ваги. Цій меті сприяють як багата клітковиною дієта з низьким вмістом жирів, так і регулярні фізичні вправи. Щодо першого типу діабету, то такі хворі повинні приймати інсулін до кінця життя. 

Та все одно багата клітковиною дієта з низьким вмістом жирів може сприяти зниженню кількості інсуліну, який необхідний для підтримки стабільного рівня цукру у крові, і зменшенню завжди існуючого ризику судинних ускладнень. Грамотне лікування та спосіб життя дозволяють сьогодні мільйонам хворим на цукровий діабет повноцінно працювати, займатися спортом, створювати здорову сім’ю, народжувати дітей і нічим не відрізнятися від оточуючих. 

Записатись на консультацію