Аеробні та анаеробні навантаження
Розрізняють фізичні навантаження двох типів – аеробні та анаеробні. Чим вони відрізняються? Одна й та сама вправа, що виконується в тому ж темпі, може бути як аеробним, так і анаеробним видом навантаження. Вправи вважаються аеробними, якщо виконуються без зупинки і в постійному ритмі не менше 20 хвилин, при цьому підвищується частота серцевих скорочень. Повноамплітудні неспішні рухи на тренажері – це аеробне навантаження, у такому випадку м’язи неспішно скорочуються, кров встигає надходити. Анаеробне навантаження – це ті ж заняття на тренажерах тільки з серйозним прискоренням темпу, коли різко зростає навантаження, м’язи працюють у короткому режимі, швидко росте, в той самий час кров у м’язи надходити не встигає. Визначити, у якому режимі під час тренування працює наш організм можна по пульсу. У бодібілдингу, спринті, важкій атлетиці застосовуються анаеробні навантаження. А біг на марафонській дистанції, їзда на велосипеді, плавання, біг підтюпцем, нордична хода при допустимому пульсі (дивіться нижче, як його визначити) – це все приклади аеробного навантаження.
Достоїнства аеробного режиму
Аеробний режим має ряд очевидних переваг: сприяє збільшенню хорошого холестерину у крові та зниженню артеріального тиску; запобігає утворенню тромбів; надає терапевтичний ефект при діабеті; допомагає позбутися зайвої ваги; оптимізує обмін речовин; знижує апетит; посилює виділення поту; стимулює роботу травного тракту; покращує сон; знімає стрес; підтягує шкіру; зміцнює м’язи, які при відсутності навантажень з роками змінюються жировою тканиною.
Анаеробні навантаження: жарти в сторону!
Головне достоїнство анаеробного режиму – швидкий результат. Але анаеробний режим застосовується виключно в індивідуальному порядку для професійних спортсменів. Це режим не фітнесу, а спорту. Безконтрольне і неграмотне використання анаеробного режиму може нанести шкоду здоров’ю, оскільки має високі вимоги до серцево-судинної системи і опорно-рухового апарату. Якщо людина займається спортом вже довгий період часу з метою участі у професійних змаганнях, то її організм підготовлений до силових тренувань і для неї цей режим підходить. Проте 99% людей не входять у цю категорію, а значить, вони у зоні ризику. Звичайно вони можуть за допомогою анаеробних навантажень досягти швидкого ефекту, але внаслідок ризикують все життя або суглоби ремонтувати, або лікувати посаджене серце. Одним словом, безпека – перш за все!
Індивідуальний підхід
Як визначити, яке навантаження є аеробним, а яке анаеробним і обрати безпечний для здоров’я режим? Для цього під час занять порахуйте частоту серцевих скорочень (ЧСС) за такою формулою:
- Відніміть ваш вік від числа 220.
- Помножте отримане число спочатку на 65%, а потім на 80%.