Статті

Секрети зимового харчування

Відомо, що головним принципом хорошого самопочуття є міцна імунна система, зміцнити яку допомагають рухливий спосіб життя та збалансоване харчування. Виникає питання: як же правильно і збалансовано харчуватись зимою, щоб часті застуди, вірусні інфекції та інші епідемії не здолали нас і тим самим не порушили наші зимові плани. Харчування у зимовий час вимагає дотримуватися певних принципів. 


Калорійність їжі взимку повинна бути вищою, ніж зазвичай. Не обмежуйте себе у м’ясі чи рибі, ці продукти багаті білком, а значить енергією. Білками багаті і молочні продукти, купуйте молоко та кефір два-три рази на тиждень. 


Зима – це не час для жорстких дієт. Дієти взимку, особливо на фоні недостатності вітамінів і зниження фізичної активності, стають причиною частих застуд і ГРВІ. Якщо влітку ви відмовлялись від хліба – взимку він повинен повернутись на стіл. 


Їжа повинна бути калорійною, а головне – гарячою. Дієтологи радять уникати холодної їжі. Тим паче морозива. 


Здорове харчування взимку передбачає ще і насичення організму вітамінами. Добре, якщо з літа ви заготували варення чи ягідні морси. Особливо корисна малина. Можна також купувати у магазинах сухофрукти або, наприклад, шипшину, і робити з них настої або просто заварювати з чаєм. 

Зимою потрібно їсти багато цитрусових та гранатів. У них міститься вітамін С у великій кількості – джерело фітонцидів, які допомагають організму боротись з мікробами. Екзотичних фруктів також не варто боятися. Наприклад, у ківі дуже багато вітаміну С, клітковини та інших не менш потрібних вітамінів. 


Журавлина – це джерело вітамінів С та РР. Вітамін РР домагає засвоюватись аскорбіновій кислоті. Ця ягода є одним з кращих способів зміцнення імунітету. Можна навіть приготувати морс із журавлини та пити його для профілактики. Окрім С та РР, журавлина містить у собі залізо, йод, срібло, магній, фосфор та калій. А журавлинний морс не тільки підвищує та зміцнює імунітет, але і виводить усі шлаки та солі з організму. 


Зелень. Варто влітку насушити побільше трави, щоб у холодну пору балувати себе борщем з сушеним кропом, або іншими стравами з додаванням зелені. В сушених травах вітамінів не менше ніж у свіжих. Крім того, можна виростити на підвіконні свіжу зелену цибулю. І не варто лінуватися це роботи, адже вона містить вітаміни В1, В2, РР, С. Якщо ви купуєте зелену цибулю у магазині, то краще за все потримати її у воді протягом години, щоб вийшли усі шкідливі для людини нітрати. 


Овочі. Обов’язково потрібно включити у своє меню моркву, капусту, цибулю, буряк, редьку, тощо. Кожен з цих овочів має потрібні для організму вітаміни. 


Квашена капуста. Містить величезний набір корисних мікроелементів та вітамінів: цинк, бор, залізо, кальцій, калій, натрій, фосфор, вітаміни групи В, вітамін С. Така капуста набагато корисніша ніж тушкована. У зв’язку з тим, що при приготуванні квашеної капусти відбувається ефект бродіння, - це збагачує її оцтовою і молочними кислотами. Ці органічні кислоти покращують травлення. 


Вживайте більше спецій та гарячих супів. Щоб менше калорій відкладалось у боки, треба щоб їжа краще перетравлювалась. Для цього потрібно додавати у неї більше спецій, головним чином перцю, який не тільки покращує травлення, але і зігріває! Зимою обов’язкові гарячі обіди. Овочеві супи менш калорійні, ніж другі страви, і швидше викликають відчуття насичення. 


Введіть у свій раціон риб’ячий жир. В народі кажуть, що риб’ячий жир треба пити з початку осені і до пізньої весни. Хто може – десертними ложками один раз на добу, хто не може – пийте у капсулах. Якщо є можливість, їжте жирну рибу. Порція лосося заповнює дефіцит вітаміну D, який виникає через недостатність сонячного світла. 


Зменшуйте кількість кави. Замість чашки кави (яка часто заїдається десертом) пийте трав’яні чаї, які зігрівають та заспокоюють. Чай з медом та імбиром містить антибактеріальні поліфеноли, що мають антивірусну та протизапальну дію.


Часник. У ньому міститься біологічно активна речовина аліцин, яке вбиває віруси та підвищує загальний тонус всього організму. 


Чорний шоколад. Хороші новини для тих, хто любить солодке: шоколад зміцнює імунітет і допомагає організму боротися з різними вірусними інфекціями.


Гриби. Своєю корисною дією гриби забов’язані цитокінам. Саме ці речовини допомагають організму боротися з вірусами. 


Зернові. Різноманітні крупи багаті клітковиною та вітамінами В, Е. Всі вони зміцнюють імунну систему людини. 


Підтримка водного балансу. Відчуття спраги взимку турбує нас досить рідко, але опалення у приміщеннях певним чином впливає на зневоднення організму, висушуючи повітря. Тому рекомендовано пити не менше 8 склянок води на добу, що добре впливає на травну систему та виводить токсини. 


Харчові добавки. Для зміцнення імунітету варто звернути увагу на прийом вітамінів та амінокислот. У зимові місяці, як і в іншу пору року, треба продовжувати вести активний спосіб життя, займатись спортом хоча б по 30 хвилин на день, не порушувати режим сну, проводити дні відпочинку насичено та цікаво. Дотримання цих нехитрих правил подарує вам прекрасне самопочуття, чудовий настрій, бадьорість духу а міцне здоров’я.

Записатись на консультацію