Статті

Невралгія: як перемогти біль?

Будь-яке нездужання приносить людині дискомфорт, але не кожне буває таким болісним, як невралгія. З цим захворюванням, відмінною рисою якого є гострі приступи болю, зустрічається майже кожна доросла людина. Про причини невралгії та методи лікування ми розповідаємо у цій статті. 


Типи, симптоми та причини невралгії
Невралгія – це ушкодження периферійних нервів, що супроводжується приступами болю у зоні іннервації будь-якого нерву. Основа невралгії полягає у порушенні живлення нервових стволів. Залежно від особливостей прояву та характеру розвитку розрізняють первісну (есенціальну) та вторинну (симптоматичну) невралгію. Причинами первинної невралгії частіше за все є механічні травми нервів, інтоксикації та переохолодження, які в подальшому викликають запальний процес.
Причини вторинної невралгії пов’язані з основним захворюванням, серед яких можуть бути остеохондроз (враховуючи міжхребцеві грижі), розсіяний склероз, хронічні захворювання органів сечостатевої системи тощо.

Деякі спеціалісти згадують емоційний стрес як одну з причин появи невралгії. Залежно від локалізації найбільш розповсюджені такі типи невралгії: трійчастого нерва, міжреберна, периферичних нервів верхніх та нижніх кінцівок.

Частіше за інших зустрічається невралгія трійчастого нерва. Її появу пов’язують з травмами обличчя, переохолодженням та інфекційним процесом. Протяг через відкрите у машині вікно, сира та вітряна погода на рибалці, навіть просто сильний вітер – все це може викликати небажане переохолодження і внаслідок сильний біль, що супроводжує пошкодження нерву. Чуттєву іннервацію обличчя забезпечують два трійчастих нерва, які мають багато чуттєвих волокон. Саме тому при їхньому запаленні спостерігається пульсуючий біль, настільки сильний що його неможливо терпіти. Триває приступ від кількох секунд до кількох годин. 

Міжреберна невралгія має такий характерний симптом, як гострий колючий біль вздовж ребра (позаду у районі лопатки, спереду в районі грудної клітки). Біль такої невралгії часто плутають з болем у серці. Основна причина міжреберної невралгії – проблеми з хребтом, коли відбувається пошкодження міжреберних нервів. У такому випадку остеохондроз проявляє себе віддалено: біль з’являється не у самому хребті, а наприклад у районі грудної клітки.

При невралгії периферійних нервів верхніх та нижніх кінцівок біль у м’язах плеча або стегна є наслідком пошкодження нерву або у хребті, або безпосередньо у самих кінцівках. Невралгія нижніх кінцівок може бути пов’язана як з проблемами у поперекових корінцях хребта ( у 90% випадків – це міжхребцеві грижі), так і з запальними процесами у нирках, сечовому міхурі, статевій системі. Достовірно визначити причину невралгії і поставити точний діагноз може лікар-невролог, базуючись на аналізі симптоматики, а також за допомогою методу електроміографії, який дозволяє визначити місце пошкодження нерву. 


Лікування невралгії 
Усі типи невралгії лікуються приблизно однаково, за допомогою трьох традиційних методів:
  1. Прийом лікувальних препаратів двох типів. По-перше, у гострій фазі захворювання в умовах госпіталізації використовують обезболюючі препарати, а також протисудомні препарати, які пригнічують проведення імпульсу по нервовому волокну. Якщо ці препарати не знімають сильний біль, використовують наркотичні анальгетики. По-друге, в умовах стаціонару практикується внутрішньовенне введення препаратів, що покращують мікроциркуляцію судин та збільшують об’єм крові, що надходить (трентал, еуфілін). У результаті збільшується діаметр судини, живлення тканин в області травми покращується, туди надходять живильні речовини, імунні клітини, кров. Таким чином, створюються умови для регенерації нерву, і він відновлюється. 
  2. Масаж м’язів, які іннервує пошкоджений нерв. Якщо брати невралгію трійчастого нерву, то це масаж жувальних та мімічних м’язів обличчя. Якщо говорити про невралгію верхніх кінцівок, то це масаж м’язів плеча і передпліччя. При невралгії нижніх кінцівок також актуальний масаж м’язів, які іннервують цей нерв. Масаж при лікуванні невралгії – це старий та перевірений метод. Його суть – у зворотній аферентації, коли м’яз передає нервовий імпульс назад по нерву до центральної нервової системи, таким чином збуджуючи та стимулюючи роботу периферійного нерву. 
  3. Фізіотерапевтичні процедури – ультразвукова терапія, акупунктура, інфрачервоне тепло на уражені м’язи безпосередньо на місце пошкодження нерву. При невралгії трійчастого нерву складно застосовувати фізіопроцедури на ушкоджений нерв, він переважно розташований всередині черепу, на піраміді скроневої кістки. На кінцівках або при міжреберній невралгії можна застосовувати фізіопроцедури безпосередньо на ушкоджені ділянки нерву. В активну фазу захворювання, коли виявляються гострі запалення, що супроводжуються гнійними процесами, фізіопроцедури застосовувати не варто, в інших умовах фізіопроцедури дають хороший результат. Не рекомендується застосовувати у курсі лікування електростимуляцію м’язів, оскільки вона приводить до контрактури м’язів: вони перестають скорочуватись, і навіть при відновленому нерві з’єднувальна тканина заміщає м’язову. 

Тривалість лікування невралгії – від місяця до шести. Схема лікування і методи повинні бути схвалені лікарем, який враховує особливості перебігу захворювання. Один візит до лікаря може забезпечити вибір ефективного та безпечного лікування. Ознайомившись з масажним або фітотерапевтичним обладнанням, зацікавлений у вашому одужанні лікар порекомендує область застосування та кратність. Все дуже індивідуально. При лікуванні вторинної невралгії обов’язково лікування основного захворювання.

Записатись на консультацію